Чому був створений Біткойн?

Чому був створений Біткойн? - rdd.media 2023

31 жовтня 2008 року світ вивчив слово «біткойн». У цей день якийсь Сатоші Накамото опублікував короткий технічний опис децентралізованої електронної грошової системи, аналогів якій раніше не існувало.

З того моменту минуло 13 років, але все ж багато хто не розуміє суті і мети створення першої криптовалюти.

Наприклад, поширена думка, що криптовалюта була створена для того, щоб збагатити своїх творців. Ніби це свого роду фінансова піраміда. Але це неправда.

Отже, для чого був створений Біткойн, для яких цілей переслідував його творець (або творці)? Ця стаття дасть відповідь на питання.

До появи Біткоіна всі види і способи готівкових розрахунків були розділені на дві основні категорії:

  • Готівкові платежі, які здійснюються безпосередньо між двома сторонами. Вони зручні, адже здійснюються миттєво і не вимагають взаємної довіри сторін, крім того, виключають затримку платежу і посередництво третьої сторони. Основним недоліком готівкових розрахунків є необхідність задоволення обох сторін в одному місці одночасно.
  • Безготівкові (посередницькі) платежі, які вимагають залучення довіреної третьої сторони і здійснюються з використанням чеків, кредитних або дебетових карток, банківських переказів або таких систем, як PayPal. Такі платежі, за визначенням, вимагають посередника, який перераховує кошти між сторонами угоди. Головною перевагою посередницького платежу є можливість здійснити обмін без зустрічі сторін, крім того, платнику не потрібно носити з собою гроші. Основними недоліками є проблема довіри (доведеться довіряти посереднику, а він може не виконувати зобов’язання), а також додаткові витрати і час, коли одержувачу доведеться чекати остаточного переказу коштів, перш ніж він зможе ними розпоряджатися.
Смотрите также:  Как и где купить USDT? Стейблкоин.

Звичайно, при безготівкових розрахунках також існує проблема володіння і розпорядження грошима. Власник змушений делегувати третій довіреній стороні (як правило, банку) право володіти своїми грошима хоча б на час переказу. Крім того, передавши це право, власник де-факто вже не може вільно розпоряджатися своїми грошима, а змушений діяти в рамках укладеного договору між ним і банком. Фактично діє в рамках банківських інструкцій.

Як бачите, обидва види платежів мають свої ключові недоліки:

  • готівкові операції прив’язані до місця і часу;
  • безготівкові платежі потребують посередництва.

Об’єднати переваги обох категорій платежів і в той же час усунути їх недоліки фактично означає наступне:

Необхідно створити мережу обміну електронних грошей між віддаленими сторонами, яка буде працювати без посередника (довіреного центру).

При цьому необхідно вирішити наступні завдання:

  • Забезпечення довіри між сторонами. Відправник повинен бути впевнений, що його грошовий переказ дістався до одержувача і він його отримав. Одержувач повинен бути впевнений, що відправник не може скасувати відправлений грошовий переказ і отримані гроші залишаться у нього (одержувача). Тобто необхідно стежити за тим, щоб угода між сторонами була точно зафіксована, щоб жодна зі сторін не могла оскаржити її в майбутньому.
  • Проблема “подвійних витрат”. Необхідно не допускати подвійного витрачання відправлених коштів. Тобто для того, щоб відправник не міг відправити однакові гроші двом і більше одержувачам.
Смотрите также:  Майнинг в 2022 году: есть ли в нем смысл?

Довгий час вирішити ці проблеми без участі третьої довіреної особи не вдавалося. Було очевидно, що рішення можливо за допомогою сучасних криптографічних методів. Оскільки криптографія – це наука про способи забезпечення:

  • конфіденційність (неможливість розкриття інформації стороннім особам);
  • цілісність даних (неможливість непомітної зміни інформації зловмисником);
  • Автентифікація (автентифікація власника).

Багато провідних криптографів боролися за вирішення цих проблем, намагаючись створити електронну платіжну систему без участі довіреного центру. Але безрезультатно!

І першим інженерним рішенням, яке дозволило проводити електронні платежі безпосередньо, без участі довірених посередників, стала Bitcoin – децентралізована електронна грошова система або, як назвав її анонімний творець Сатоші Накамото, однорангова система електронних грошових коштів.

В основі цього інженерного рішення лежить технологія розподіленого публічного блокчейна (DLT), заснована на трьох інтегральних компонентах:

  • однорангова (p2p) або однорангова мережа;
  • власне блокчейн – база даних у вигляді криптографічно пов’язаних блоків інформації (транзакцій);
  • механізм досягнення консенсусу полягає у вигляді доказування роботи (PoW), також званої гірничодобувною.

Це був справді революційний винахід!

Але крім перерахованих вище завдань Біткоін вирішив ще одну важливу проблему – неконтрольовану емісію банкнот, що проводиться центральними банками, що стало причиною інфляції.

11 лютого 2009 року Сатоші Накамото опублікував статтю на веб-форумі P2P Foundation під назвою «Bitcoin: впровадження валюти P2P з відкритим вихідним кодом», в якій прямо вказує на недоліки існуючої грошово-кредитної та фінансової системи – ми змушені довіряти центральним банкам друкувати надлишкові гроші і, таким чином, знецінювати валюту; Ми повинні довіряти комерційним банкам, які тримають наші гроші…

Смотрите также:  Ethereum перешел на proof-of-stake, сократив потребности в энергии

Він наводить приклад того, як криптографічний захист інформації (даних) поклав край централізованому втручанню в приватне життя.

«Настав час для нас зробити те ж саме з грошима, – підсумовує Сатоші, – з електронною валютою, заснованою на криптографічних доказах, без необхідності довіряти сторонньому посереднику, гроші можуть бути безпечними, а транзакції легкими».

Фактично, згідно з планом Сатоші Накамото, Біткойн повинен був стати альтернативою нашій нинішній фінансовій системі і покласти край монополії центральних банків на випуск грошей, а також комерційних банків на транзакції і зберігання грошей.

Tags: