Історія становлення та розвитку майнінгу

Історія становлення та розвитку майнінгу - rdd.media 2023

Майнінгом називають процес видобутку цифрових монет за допомогою обчислення складних математичних завдань. Перші майнери з’явилися понад 10 років тому, коли для отримання біткоїна достатньо було домашнього комп’ютера. Згодом процес почав вимагати як більшого часу, так і вкладення чималих коштів. У цьому немає нічого дивного, адже курс біткоїна виріс з $1 до $60 000. Розгляньмо, як розвивався видобуток криптовалюти.

Майнінг за допомогою процесора та відеокарти

На зорі технології блокчейн потужне залізо не давало жодних переваг. Річ у тому, що біткоїн був дуже дешевим, а математичні завдання для його отримання — легкими. Тому вони вирішувалися за допомогою CPU. Щоправда, з кожним днем майнерів ставало дедалі більше, тому потужності процесора дуже швидко не вистачало.

Так на авансцену вийшов майнінг за допомогою графічних адаптерів. Поштовхом до переходу стала купівля реального товару за криптовалюту. Тоді програміст на ім’я Ласло витратив 10 000 BTC, щоби купити дві піци. Сьогодні ця угода здається катастрофою, але тоді дозволила зрозуміти, що за криптовалютою майбутнє.

Піонери майнінгу швидко зрозуміли, що відеокарти можна переформатувати для вирішення математичних завдань, які дозволяють отримувати винагороди у вигляді біткоїнів. Спочатку майнери користувалися одним графічним адаптером. Але що більше ставало здобувачів, то довше і складніше відбувалося обчислення. Так відеочіпи не лише подорожчали, а й стали дефіцитним товаром на ринку.

Щоби здешевити майнінг, блокчейн-інженери об’єднувалися у ферми, підключаючи загальне обладнання одного серверу. Така кооперація принесла свої плоди, але також виявила низку мінусів:

 

  • старі графічні плати не підлягали заміні;
  • щоб обладнати майнінг-ферму, потрібно орендувати величезне приміщення з гарною системою вентиляції та охолодження;
  • з кожним днем зростали витрати на оплату електрики, а винагорода зменшувалася;
  • навіть за невеликого курсу битка можливості його видобутку обмежили до однієї монети на добу.

Головний фактор, який «убив» майнінг за допомогою відеокарт, — велика кількість людей, які захотіли отримувати біткоїни. Саме тому для видобутку цифрових монет майнерам знадобилося перейти на новий етап.

Видобуток криптовалюти за допомогою ASIC та FPGA

Поява FPGA-модулів дозволило трохи знизити витрати, оскільки навіть найпотужніші ферми практично не приносили прибутку. Такі чіпи поступаються в універсальності графічним адаптерам, але з їхньою допомогою легше створювати ланцюжок на одній материнці. Також FPGA значно менше нагріваються. Але є й мінус — вища ціна модуля.

Альтернативою чіпа стало китайське обладнання бренду ASIC, яке вважається найкращим варіантом для сучасних майнерів. Його потужність не перевищує 100 Вт, тоді як здатність до обчислення завдань вдвічі краща, ніж у чіпа FPGA. Наступні версії ASIC стали набагато потужнішими та швидшими, хоча і вартість обладнання зросла.

Сьогодні, щоб купити стартовий набір, знадобиться викласти щонайменше $12000. Щоправда, інженери компанії стверджують, що проєкт все ще удосконалюється, тому ефективність системи має зрости у кілька разів. Майнерам залишається лише вірити та сподіватися на краще.