Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023

Мій робочий стіл зараз, де тільки я залежать від моєї продуктивності. (Бразилія)

Як втратити стабільну роботу

Я покинув Росію більше року тому і створив власний стартап remotecamp. Але стартап дуже рідко заробляє гроші своїм засновникам, поки не залучив інвестиції, тому доводиться шукати інші способи заробити гроші, щоб вижити в іншій країні.

Почнемо з того, що я пішов вже працювати з компанією, де я керував командами і продуктом віддалено. Ми успішно запустили новий сервіс з нуля і всі процеси були налагоджені, команда зібралася, тому я не бачив труднощів спокійно підтримувати продукт і розвивати свій стартап.

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023
Ось як виглядало моє робоче місце в далекій африканській країні (Єгипет)

Звичайно, провідні команди і продукт в таких умовах практично нереальні.

Інвестори, думаю, теж це відчули і залучили нових топ-менеджерів для подальшого масштабування. Зазвичай для того, щоб налагодити контакт з новим керівництвом, потрібно з ним поговорити, але на цей раз це не вийшло зі зрозумілих причин – між нами було занадто багато відстані.

І хоча я був важливою ланкою для команди та інвесторів, врешті-решт вони поступово вирішили позбутися від мене. Я залишився в хороших відносинах з усіма, але я засвоїв важливий урок:

– завжди є ризик втратити роботу, навіть на топ-посадах, якщо ви працюєте з іншої країни і не берете участі в комунікаціях щодня.

Як втратити інтерес

Я зрозуміла, що мені потрібен проект на міжнародному ринку і почала готуватися до інтерв’ю із західними компаніями. Розуміючи, що цей процес не швидкий, я також шукав віддалені російські проекти через hh, один такий проект був для ринку СНД, де в принципі були завдання, схожі на мій минулий досвід. Я почав досить успішно керувати командами і спочатку не побачив ніяких труднощів, але з часом помітив, що не отримую ніякого задоволення від того, що роблю і швидко вигоряю.

Цей проект для мене був лише джерелом грошей, а сам продукт мене в меншій мірі турбував. Я намагався привнести в продукт власні ідеї, але перебуваючи на відстані і працюючи з уже налагодженим продуктом, мої ідеї були не дуже актуальними.

Так недавно один друг запитав – чи можна запустити продукт в США, перебуваючи в РФ

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023
Африканець, який хоче створити “єдинорога” в Москві 🙂

Я сказав йому про це-

– Уявіть собі, що до вас звернувся африканець і запитав, чи можна запустити додаток на московському ринку, перебуваючи в Нігерії, що б ви йому сказали?

Аналогія, сподіваюся, зрозуміла, дуже важко впливати на продукт, якщо ви не живете в контексті з аудиторією продукту. В результаті через пару місяців після чергового релізу я знайшов заміну і вирішив піти.

Як втратити час і гроші

Пошук іноземного проекту затягнувся. Багато людей говорили мені, що на пошук роботи за кордоном можна витратити 6-9 місяців.

Якщо немає досвіду роботи за кордоном або, наприклад, візи, то термін може збільшитися до 2 разів.

Ось, наприклад, посилання на хороший матеріал на тему пошуку роботи за кордоном

Розуміючи свої шанси на отримання таких проектів, я вирішив повторити те, що вже зробив, і організувати живу конференцію в Москві.

У Єгипті я зустрівся з представниками місцевої стартап-екосистеми і вирішив провести платну конференцію між edtech-стартапами з Росії та Єгипту.

Маючи минулий успішний досвід проведення різних конференцій та заходів у своїй бізнес-спільноті, мені було неважко зібрати спікерів та залучити аудиторію. Однак результат був дуже сумним.

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023
Підготовка до конференції та кількість учасників за 10 хвилин до початку 🙁

– Складно впоратися з операційною роботою нового продукту віддалено.

У мене були відмінні помічники в Москві, але проведення заходу вимагає особистої присутності і особистої перевірки багатьох нюансів, починаючи від сайту і закінчуючи громадським харчуванням. Звичайно, ми повернули всіх, хто оплатив вартість квитків, і вибачилися і перед спікерами, і перед партнерами, але осад залишився.

Якщо згадати профі, то ми залучили в якості спікерів і партнерів безліч великих онлайн-шкіл і навіть посольство Єгипту в Росії, а також успішні стартапи з Єгипту, але в підсумку результати виявилися фінансово негативними, я знову опинився в червоному.

Потрібно було шукати інші джерела доходу.

Як знайти нову роль для себе

Після закінчення візового режиму в Єгипті я переїхала в Албанію і продовжила розвивати свою головну майстерність – знаходити контакти і заводити знайомства. Я почав знайомитися з місцевими акселераторами, фондами та стартапами.

Після участі в наступній конференції я вирішив спробувати монетизувати свої зв’язки з Росією і мої вже встановлені контакти на Балканах. Після першої угоди я зрозумів, що можу зіграти роль Біздєва.

У Росії ця роль поки мало популярна, але в інших країнах компанії багато платять тим, хто допомагає розробляти продукт і залучати нових партнерів або клієнтів.

Знайти клієнтів було досить легко, так як на тому ж хх багато хто шукає бізнес-розробників. Але я пішов трохи іншим шляхом, і шукав компанії зі згадками про той чи інший ринок або мову, а потім знайшов засновників на Facebook і написав їм особисту пропозицію.

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023
Кількість вакансій на HH на сьогодні

Важливо розуміти:

біздев – це не класичні продажі, головне завдання – знайти нові можливості для компанії, які не завжди можуть виражатися в продажах!

Виявляється, можливостей багато!

Зрозумівши, що таким чином я можу допомогти компаніям заощадити багато грошей і часу у вільний від свого стартапу час, я продовжував займатися bizdev.

Періодично з’являлися нові клієнти в інших областях.

Деякі компанії потребували контактів з іноземними ЗМІ. У зв’язку з тим, що у мене вже є досвід спілкування з журналістами і я добре розмовляю англійською, я досить ефективно представляю компанії для аудиторії в Греції, Туреччині та Албанії.

Іншим компаніям потрібно було дослідити аудиторію нового для них ринку в Сербії та Німеччині, і я знайшов респондентів і провів інтерв’ю. Роком раніше я працював з німецькою ІТ-командою і вже допомагав запускати фінтех-продукт на німецькому ринку, а також був знайомий з представниками хабу в Белграді та Македонії.

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023
Мій вступ до запуску Македонії

А комусь потрібен був представник в країні для місцевих партнерів і клієнтів, там я робив максимально реальні продажі і закривав угоди.

Мій попередній досвід роботи в ІТ та створенні моїх стартапів став у нагоді, оскільки я отримав повні руки у створенні презентацій, виступах та дослідженні аудиторії.

Але були і невдалі проекти, і клієнти…

Як я безуспішно занурився в склеп

Наприклад, пару місяців тому я брав участь в криптопроекті.

І хоча я заздалегідь вказав, що у мене немає практичного досвіду в цій сфері, я вирішив, що можу швидко зануритися в контекст.

Щоб швидко зануритися в індустрію, я навіть організувала групу для спільного навчання, до речі, рекомендую всім безкоштовний курс.

Це не спрацювало дуже добре, ми розійшлися через пару тижнів, після того, як обидві сторони зрозуміли, що швидких результатів не буде.

Головною помилкою була обіцянка швидких результатів.

Адже біздев не завжди є лінійним процесом, а в певних нішах для отримання результату може зайняти досить багато часу.

До чого все це призвело зараз

Зараз я в Бразилії вже 6 місяців і досконало вивчав як ринок, так і тенденції.

Мені успішно вдалося співпрацювати з іншим американським криптопроектом і створити для них тут найбільшу крипто-вечірку, провести кілька міні-конференцій і ефективно залучити аудиторію для своєї продукції.

Я виступив від імені успішного сінгапурського стартапу DeepTech SoMin.ai на Південному саміті 2022 року в Порту-Алегрі. Він розповів перед тисячами людей про штучний інтелект в маркетингу і зміг генерувати понад 100 контактів інвесторів і клієнтів. А сам форум був досить позитивним і дружнім.

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023
Мій виступ на південному саміті 4 тижні тому

Зараз я продовжую працювати над вивченням ринку edtech в Бразилії і допомагаю вітчизняній продукції вийти на цей ринок.

Отже, що далі?

Оскільки кількість компаній, які хочуть вийти на нові ринки, значно зросла після лютневих подій, я почав замислюватися про те, як додати додаткової цінності своєму головному стартапу remotecamp.

Я зрозумів, що інші також можуть робити те, що я можу зробити, і я вирішив розповісти і показати, що я добре вмію. Ми запустили онлайн-школу в Remotecamp, де допомагаємо учасникам в реальних справах отримати нову професію, набратися досвіду, а головне , заробляти гроші як для себе, так і для бізнесу.

Як я знайшов способи заробити гроші за кордоном під час переїзду - rdd.media 2023

Перший вступ до біздевської школи, ми перевіряємо методологію та кейси

Зараз відбувається закрите зарахування в школу, де ми тестуємо методику і спікерів в областях, якщо ви зацікавлені в участі в нашій школі дистанційно, залиште тут заявку в списку очікування, а якщо ви компанія, яка вже дійсно вирішила вийти на новий ринок, то залиште тут заявку і підпишіться на наш канал, де ми будемо ділитися корисною інформацією безкоштовно.

Основна увага зараз приділяється ринку Європи, Азії, ОАЕ і Латинської Америки, але якщо продукт цікавий і вже успішно продається, то ми можемо запустити його практично на будь-який ринок.